LENF DRENAJ NEDİR?

Lenf Drenaj Nedir Nasıl Yapılır?

Lenf drenaj, vücutta bağışıklık, vücut savunması ve lenf sıvısının yaptığı işlevleri yerine getirmeye çalışan bir tür sistemi anlatmaktadır. Lenfler akkan olarak da bilinmektedir. Canlılar için dokularımızda yer alan sıvıların dengeli olmasını ve korunmasını sağlamktadır.


Bu sıvılara yaklaşmakta olan bakteri ve yabancı hücreleri de dokularımızdan uzaklaştıran, kanallardan oluşan, özel bir toplar damal ile kan damarlarına dökülen renksiz sıvıya lenf denmektedir.

LENF DRENAJ MASAJI

Lenf Drenaj Masajı Ne Yapar?

Lenf drenaj damarlarındaki başınç, kan damarlarındakinden çok daha düşüktür. Lenf sıvısı da kandan daha yavaş akmaktadır. Lenflerin çalılşması ile birlikte sıvılar yavaşça geçmeye başlar. Bu çalışmayla amaçlanan, enerji harcamak değil, kas gerginliğini arttırmaktır. Farklı kas grupları belli bir program doğrultusunda çalıştırılır.


Lenfatik drenaj masaj elle veya lenf drenaj makinası ile uygulanıyor. vücutta lenfatik sistem adı verilen, hücreleri besleyen beyaz sıvı dolaşımını hızlandırıyor. İnsan organizmasını içi su dolu bir küvete benzetirsek, filtrasyonunu atar damar sistemi, boşalma ve emilip dağılmayı da toplar damar sistemi tekil eder. Lenfdrenaj, kanda dolaşan serbest yağ asitlerin, kolayca yakılabilecek hale getirilmesini sağlıyor.

 

LENF DRENAJIN ETKİLERİ

Lenf Drenajın Yararları

Uygulandığı bölgede cilt kalitesinde düzelme, çevresel olarak incelme, deri ve deri altında sıkılaşma olur.

Lenf Drenajı, selülit uygulaması dışında çeşitli sebeplerle vücutta biriken ödemin dışarıya atılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin ve diğer bazı organ sistemlerinin çalışmasını düzenler, özellikle varis giderilmesinde de kullanılır.